Windows

Windows 12 ne zaman çıkacak?

Windows 12
windows 12 ne zaman cikacak

Microsoft’un potansiyel yeni işletim sistemi Windows 12 için bir süredir çeşitli dedikodular dönüyor, hatta teknoloji devinin önümüzdeki yaz yayınlayacağı büyük 2H 2024 güncellemesinin yeni işletim sistemi olacağı bile konuşuluyordu.

Biz de Keysepeti.com olarak çeşitli dönemlerde Windows 12 hakkında ortaya atılan iddialardan bahsetmiş, son gelişmeleri sizlerle paylaşmıştık. Fakat Microsoft’un yayınladığı son Windows Insider blog gönderisi yeni işletim sistemiyle alakalı tüm dedikodulara son noktayı koydu. Buna göre 2024 yılında yayınlanacak büyük güncelleme Windows 11 24H2 adıyla sunulacak, yani bu yıl Windows 12 görmeyeceğiz.

Windows 12 Lisans Key Ne Zaman Satılacak?

Microsoft aslında şimdiye dek resmi olarak Windows 12 işletim sisteminden hiçbir şekilde bahsetmedi. Fakat son dönemde potansiyel olarak Windows 12 adıyla yeni bir işletim sisteminin 2024 yılı içinde gelebileceğine dair dedikoduları çıkartmaya yetecek kadar kanıtın toplantıdığını da söylemek gerek. Qualcomm CEO’su bile bu yıl Windows 12’nin gelebileceğinden bahsetmişti.

Microsoft’un 2024 için hazırladığı yol haritası, Windows 11’in her köşesinin yapay zekâ ile donatıldığı devasa güncellemelerden oluşuyordu, haliyle tüm bu devrimsel yeniliklerin de Windows 11’e entegre edilmek yerine yeni bir Windows ile beraber sunulacağı konuşuluyordu.

Bu düşünceye yol açan olaylar ise aslında Microsoft’un geçmişinde saklı. Zira şirket, Windows 11’in varlığını neredeyse çıktığı güne kadar Windows 10un içinde saklamayı tercih etmişti. Hatta Windows 11’in ana yeniliklerinin çoğu rafa kaldırılan Windows 10X projesinden geliyor. Windows 11 işletim sistemi ilk olarak “Sun Valley” adıyla bir Windows 10 özellik güncellemesi olarak tanıtılmış, daha sonra 2021’in son dönemlerinde Windows 11 adıyla duyurulmuştu.

Fakat bu kez durumun böyle olmadığını biliyoruz. Zira Microsoft’un Windows Insider blog gönderisi, Canary ve Dev Channel’larda yer alan ve 26 ile başlayan tüm sürümlerin Windows 11 24H2 olarak adlandırılacağını açık şekilde ifade ediyor.

windows 12 lisans

Windows 12 Lisans Anahtarı Satın Almak için Takipte Kalın.

Diğer yandan bu durum, Microsoft’un 2024 planlarında bir değişiklik yapacağı anlamına da gelmiyor. Windows 12’de yer alacağı söylenen tüm özellikler ve yenilikleri Windows 11’in 24H2 yamasında yer alacak. 24H2 sürümü, daha önce bahsettiğimiz gibi yapay zekâyı işletim sisteminin her köşesine entegre eden büyük bir güncelleme olacak. Bu sayede Windows 11 işletim sistemi, yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan Nöral İşlem Birimi (NPU) donanımlardan ve bu yılın başında “yapay zekâ PC” olarak tanıtılan cihazlardan daha yüksek verim alınmasını sağlayacak.

Bununla beraber 24H2, 2024 yılı içinde Windows 11 için yayınlanan tek büyük özellik güncellemesi olacak. Microsoft son yıllarda birkaç ayda bir büyük özellik güncellemesi yayınlıyordu, fakat artık bu yaklaşımı bırakıyor ve yılda bir büyük güncelleme çıkardığı yaklaşıma geri dönüyor. Yılın geri kalanında çıkan “Moment” adlı küçük çaplı düzeltmeler ve güncellemeler ise devam edecek.

Genel bir değerlendirme yapacak olursak, Microsoft’un Windows 12 işletim sistemini henüz duyurmaması mantıklı bir tercih olabilir. Çünkü Windows 11 hâlâ tam anlamıyla benimsenebilmiş değil ve Windows 10 kadar popüler değil. Aktif şekilde kullanılan iki işletim sistemine bir üçüncüyü eklemek Windows kullanıcılarını kendi içlerinde daha da bölecektir. Elbette günün birinde Windows 12 yayınlanacak, fakat şimdilik o yılın bu yıl olmayacağını söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir